Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Дріянська В. Є., Величко М. Б., Петрина О. П., Порошина Т. В., Непомнящий В. М., Ліксунова Л. О., Малашевська Н. М.
Назва : Особливості показників імунітету у хворих на непроліферативні форми хронічного гломерулонефриту
Місце публікування : Український журнал нефрології та діалізу. - К., 2018. - N 3. - С. 10-17 (Шифр УУ39/2018/3)
MeSH-головна: ГЛОМЕРУЛОНЕФРИТ
НЕФРОТИЧЕСКИЙ СИНДРОМ
HLA АНТИГЕНЫ
Анотація: Мета роботи: визначити особливості HLA-фенотипів та показників цитокінової ланки імунітету з факторами ендотеліальної дисфункції у хворих на непроліферативні (НП) форми хронічного гломерулонефриту (ХГН) з нефротичним синдромом (НС). Матеріал та методи. Вивчали розподіл HLA-антигенів за допомогою мікролімфоцитотоксичного тесту Терасакі у 264 хворих на ХГН, НС (серед яких аналізували дані 96 з НП ГН) та 350 здорових донорів. Морфологічний діагноз був підтверджений методом тонкоігольної нефробіопсії. Для вивчення рівнів цитокінів та факторів ендотеліальної дисфункції в крові 110 пацієнтів використовували імуноферментний аналіз. Результати. Для ХГН, НС відносний ризик високий (RR 2) за наявності HLA-А23, 24, 28, В8, 38, 41, 44 (у хворих на НП ГН +А30), причинна роль (дельта 0.1) показана для А24, 28, В8 (НП +A19+31+32); протекторами захворювання є В12 та В16 (НП +А9). Виявлені антигени-провокатори різних морфологічних форм ХГН. У пацієнтів з НП ГН виявлено в крові високі рівні як про- (трансформуючий фактор росту альфа (TNF-альфа), інтерлейкіну 17 (IL-17), моноцитарний хемоатрактантний протеїн 1 (МСР-1)), так і протизапальних (IL-4, трансформуючий фактор росту бета (TGF-бета)) цитокінів, факторів ендотеліальної дисфункції (фактор росту ендотелію судин (VEGF), розчинна молекула адгезії судинних клітин (sVCAM-1)) та зниження Е-селектину. РівеньMCP-1 у хворих на проліферативні ГН був вищим, ніж у разі непроліферативних форм. Не виявлено достовірних змін цих показників імунітету в групі хворих на НП ГН після проведеного лікування, за винятком зниження TNF-альфа (р = 0,001), але позитивний ефект лікування асоціював з достовірним зниженням концентрацій МСР-1 (р = 0,005) і VEGF (р = 0,028). Висновки. Виявлені достовірні асоціаціїHLA з ХГН, НС та його непроліферативними морфологічними формами дозволяють вважати такі антигени в фенотипі пацієнтів та інші показники імунітету ((TNF-альфа,MCP-1 і VEGF) додатковими прогностичними маркерами.

Дод.точки доступу:
Дріянська, В. Є.; Величко, М. Б.; Петрина, О. П.; Порошина, Т. В.; Непомнящий, В. М.; Ліксунова, Л. О.; Малашевська, Н. М.