Вільшина О.
Вільши́на Остап (Юрій Пантелейчук) народився 14 березня 1899 в с. Рогізна, тепер мікрорайон Чернівців. Після закінчення початкової школи навчався у Чернівецькій вчительській семінарії. Не зумівши повторно скласти екзамен з румунської мови (Буковина на той момент була у складі Румунії), Юрій змушений покинути семінарію. Його мобілізують в румунську армію, звідки він втікає і, разом з дружиною, переходить кордон в Підкарпаття. В Ужгороді Юрій працює декілька місяців у «Комітеті українських біженців», деякий час проживає у Подебрадах, де слухає лекції в «Українській господарській академії», займається літературною роботою, спілкується з діячами українського руху. У жовтні 1921 року важка недуга змушує Юрія Пантелейчука на сім місяців лягти на лікування в ужгородську лікарню, звідки його, на вимогу Румунії, чехословацька влада депортує в Чернівці. Виступав проти румунської влади, зазнав переслідувань сигуранци, пропагував проукраїнські погляди. Перехід на нелегальне становище, остаточне звільнення на початку 1924 року від воєнної повинності, переїзд в Усть-Путилу, де дружина працює вчителькою. Але важка хвороба змушує переїхати в Чернівці (приміські Ленківці), де 14 травня 1924 року Юрій Пантелейчук помер і був з почестями похований на місцевому цвинтарі. Літературну діяльність Юрій Пантелейчук почав у 1920 році. Друкувався в періодичних виданнях Львова, Ужгорода і Чернівців — учительській газеті «Каменярі», журналах «Промінь», «Світ дитини». Є автором патріотичних і ліричних віршів, творів для дітей, публіцистики. Найкращі твори — цикл «Веснянки», ліричні поезії «Лист до сина», «З Чорногорії». Підготовлені збірки віршів «З-над Пруту» та «Жмуток незабутків» (1923) не були опубліковані; частина творів по його смерті була вилучена румунською поліцією. 2006 року у видавництві «Букрек» вийшла книга «Я — син вільного роду».
Вікіпедія
14.03.1899 - Народився український поет, прозаїк, публіцист, літературний критик - Поточний рік - ювілейний (інтервал 5 років)
15.05.1924 - Помер український поет, прозаїк, публіцист, літературний критик - Поточний рік - ювілейний (інтервал 50 років)