Головна Спрощенний режим Опис Шлюз Z39.50
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Періодичні видання - результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
 Знайдено у інших БД:К Н И Г И (1)
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: (<.>A=Федонюк, Л. Я.$<.>)
Загальна кiлькiсть документiв : 44
Показанi документи с 1 за 20
 1-20    21-40   41-44 
1.


   
    Вплив стану вегетативної нервової системи на гемодинаміку пацієнтів з гіпертонічною хворобою у поєднанні з облітеруючим атеросклерозом нижніх кінцівок [Текст] = Influence of the vegetative nervous system for hemodynamic of hypertonic patients in combination with obliterative atherosclerosis of lower limbs / Л. С. Бабінець [та ін.] // Здобутки клінічної і експериментальної медицини. - 2019. - N 2. - С. 56-63
MeSH-головна:
ГЕМОДИНАМИКА
НЕРВНАЯ СИСТЕМА ВЕГЕТАТИВНАЯ
ГИПЕРТЕНЗИЯ
АРТЕРИОСКЛЕРОЗ ОБЛИТЕРИРУЮЩИЙ
Анотація: При вивченні стану центральної гемодинаміки (ЦГ) та периферійної гемодинаміки (ПГ) у пацієнтів з гіпертонічною хворобою (ГХ) у поєднанні з облітеруючим атеросклерозом нижніх кінцівок (ОАНК) важливим є питання вегетативної нервової регуляції. Мета дослідження – вивчити вплив стану вегетативної нервової системи на центральну і периферійну гемодинаміку пацієнтів з гіпертонічною хворобою у поєднанні з облітеруючим атеросклерозом нижніх кінцівок. Результати. У пацієнтів з гіпертонічною хворобою у поєднанні з ОАНК після проведених реконструктивних оперативних втручань встановили три типи гемодинаміки: гіперкінетичний тип – у 32,1 % пацієнтів (підвищення СІ понад 3,7 л/(хв×м2) при зниженні питомого периферійного судинного опору (ППСО) менше 110,0 (0,1×кПа×с/(л×м2)), гіпокінетичний тип – у 38,7 % (зниження СІ менше 2,2 л/(хв×м2) при одночасному підвищенні ППСО понад 190,0 (0,1×кПа×с/(л×м2)); еукінетичний тип – у 29,2 % (значення СІ і ППСО були у межах вищеназваних типів гемодинаміки). Висновок. При гіпертонічній хворобі у поєднанні із ОАНК з гіпокінетичним типом гемодинаміки у 59,1 % пацієнтів було констатовано підвищення тонусу парасимпатичного компонента ВНС і наявність недостатньо розвинутого колатерального русла нижніх кінцівок, а в 89,3 % з еу- та гіперкінетичним типами гемодинаміки – переважання симпатичного компонента ВНС із достатньо розвинутим колатеральним руслом, що здатне до посилення функціонального навантаження.


Дод.точки доступу:
Бабінець, Л. С.; Федонюк, Л. Я.; Білочицька, В. В.; Коцаба, Ю. Я.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

2.


   
    Впровадження медичної геоінформаційної системи при дослідженнях іксодових кліщів і кліщових інфекцій в Україні [Текст] / С. С. Подобівський [та ін.] // Інфекційні хвороби. - 2019. - № 3. - С. 38-45. - Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна:
КЛЕЩИ
КЛЕЩИ ИКСОДОВЫЕ
ИНФЕКЦИОННЫЕ БОЛЕЗНИ
КЛАССИФИКАЦИЯ
ИНФОРМАЦИОННЫЕ СИСТЕМЫ
БАЗЫ ДАННЫХ КАК ТЕМА
УКРАИНА
Анотація: Мета роботи – створити медичну геоінформаційну систему на базі отриманих даних про кліщів, зібраних з тіла людей і домашніх тварин в межах м. Тернополя, Тернопільської та інших областей України, де проводилися польові дослідження; узагальнити та систематизувати дані про клінічний стан пацієнтів, уражених іксодовими кліщами за період польових і лабораторних досліджень. Матеріали і методи. Ідентифікацію іксодових кліщів здійснювали за допомогою оптико-електронної системи SEO – IMAGLAB. Визначення збудників, яких переносили добуті кліщі, проводилось за допомогою методу полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР) шляхом приготування суспензії кліщів, виділення самої ДНК та проведення подальшої ампліфікації з використанням ампліфікатора «ROTORGene–6000» в «реальному часі». За основу створеної медичної геоінформаційної системи (ГІС) була взята платформа ArcGIS. Результати. Створена ГІС дає можливість онлайн бачити поширення кліщів, зумовлених ними інфекцій та пацієнтів, у яких ці інфекції виявлені, в м.Тернополі, Тернопільській, Житомирській, Хмельницькій, Закарпатській та інших областях України. Операційні можливості ГІС дозволяють узагальнювати результати у вигляді таблиць, графіків і діаграм, здійснювати пошуки кліщів і пацієнтів за ідентифікаційним номером і т. п. Висновки. Застосування медичної ГІС під час дослідження морфо-фізіологічних, біологічних та епідеміологічних особливостей іксодових кліщів дає можливість отримувати просторові уявлення та демонструвати отримані результати, важливе у плані узагальнення та впорядкування даних про стан пацієнтів, атакованих кліщами і заражених різними видами збудників інфекційних захворювань на певних територіях. Медична ГІС може використовуватися у прогнозуванні епідеміологічної небезпеки у населених пунктах і окремих регіонах.


Дод.точки доступу:
Подобівський, С. С.; Федонюк, Л. Я.; Корда, М. М.; Кліщ, І. М.; Андрейчин, М. А.; Шкільна, М. І.; Подобівський, В. С.; Никитюк, С. О.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

3.


    Федонюк, Л. Я.
    Роль дисфункції ендотелію у формуванні вад клапанів серця [Текст] = The role of the endothelial dysfunction in the formation of the heart valves defects / Л. Я. Федонюк // Здобутки клінічної і експериментальної медицини. - 2019. - N 3. - С. 40-47
MeSH-головна:
СЕРДЦА КЛАПАНЫ
КРОВЕНОСНЫЕ СОСУДЫ
ЭНДОКАРДИТ ИНФЕКЦИОННЫЙ
Анотація: На сьогодні встановлено, що ендотелій є динамічною системою, яка може змінюватись, а її структурно-функціональні властивості тісно пов’язані з численними локальними, системними чинниками, а також із особливостями структурної організації. Пошкодження або активація ендотеліоцитів порушує нормальні регуляторні механізми та призводить до фенотипових змін, які загалом визначаються як ендотеліальна дисфункція. Ендотеліальна дисфункція – це порушення взаємовід­ношень між факторами, які підтримують гомеостаз та регулюють численні функції ендотелію. Мета – навести сучасні відомості про структурно-функціональні властивості ендотелію та патогенез ендотеліальної дисфункції; висвітлити взаємозалежні впливи вазоактивних субстанцій ендотеліального походження, передусім оксиду азоту. До найбільш значущих механізмів ендотеліальної дисфункції належить порушення метаболізму L-аргінін – оксид азоту (NO), який є основною ефекторною молекулою, що продукується ендотеліоцитами. Зміни функції судинного ендотелію можуть бути наслідком як зменшення синтезу NO ендотеліальними клітинами, так і активацією процесів його деградації в умовах оксидативного стресу. Порушення функціонального стану ендотелію описані при різноманітних патологічних станах, таких як атеросклероз, артеріальна гіпертензія, гіперхолестеринемія, хронічна серцева недостатність, цукровий діабет. Ендотеліальна дисфункція практично закономірно розвивається при ревматичних хворобах, а також при інфекційному ендокардиті, що є однією з головних причин кардіоваскулярних ускладнень захворювань.

Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

4.


   
    Музеї Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського - багатство історичної спадщини навчального закладу [Текст] = Museums of Ternopil state medical university - the richness of the historical heritage of the university - the richness of the historical heritage of the university / Л. Я. Федонюк [та ін.] // Медична освіта. - 2019. - N 1. - С. 176-180
Рубрики:
MeSH-головна:
УНИВЕРСИТЕТЫТернопольская область
Анотація: Мета роботи – висвітлити багатогранність історичної спадщини Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського. Основна частина. На сьогодні у ДВНЗ “Тернопільський державний медичний університет імені і. Я. Горбачевського МОЗ України” функціонують як музеї історичного, так і навчального профілю, зокрема музей історії Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського, історичний музей-садиба академіка І. Я. Горбачевського, музей члена-кореспондента НАМН України, заслуженого діяча науки і техніки України, доктора медичних наук, професора Леоніда Якимовича Ковальчука. Музеї ТДМУ мають за мету ознайомити відвідувачів університету з підґрунтям успіхів і основними досягненнями навчального закладу впродовж свого багаторічного функціонування, донести до кожного історію та традиції навчального закладу, розкрити долі та справи випускників, показати творчий шлях і досягнення вчених, наукову та суспільну діяльність студентів і викликати гордість за свій навчальний заклад. Висновок. Історичні музеї ТДМУ є місцем пізнання і передачі знань, осередком освіти й виховання, вони є невичерпною скарбницею людської пам’яті, що дозволяють доторкнутися душею до живої історії.


Дод.точки доступу:
Федонюк, Л. Я.; Паламарчук, А. І.; Файфура, В. В.; Лотоцька, О. В.; Бондаренко, Ю. І.; Паласюк, Б. О.; Ковальчук, Л. А. (хірург ; 1947-2014)
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

5.


    Федонюк, Л. Я.
    Структурна організація аномально розташованих сухожилкових струн лівого шлуночка серця людини [Текст] / Л. Я. Федонюк, Ю. Ю. Малик // Науковий вісник Ужгородського університету = Scientific bulletin of Uzhhorod university medical series. Серія , Медицина. - 2015. - вып. 1. - С. 32-39. - Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна:
СЕРДЦА ЖЕЛУДОЧКА ЛЕВОГО ФУНКЦИЯ
СУХОЖИЛЬНЫЕ ХОРДЫ (аномалии)
Анотація: Визначення топографії аномально розташованих сухожилкових струн лівого шлуночка стосовно до внутрішніх структур серця та вивчення їх морфологічних особливостей необхідно для прогнозування та попередження ускладнень, які виникають в осіб з аномально розташованими сухожилковими струнами. В роботі представлені результати макроскопічного, мікроскопічномічного, гістохімічного, імуногістохімічного та електронно-мікроскопічного методів дослідження аномально розташованих сухожилкових струн, які не кріплені до стулок мітрального клапана, а ектопічно фіксувалися до «вільних» ділянок стінки лівого шлуночка, міжшлуночкової перегородки, соскоподібних м’язів, перетинаючи порожнину шлуночка.


Дод.точки доступу:
Малик, Ю.Ю.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

6.


    Федонюк, Л. Я.
    Порівняльна морфологічна характеристика клапанів серця у плодів та дітей віком 1-го року за умов норми [Текст] / Л. Я. Федонюк, Т. О. Семенюк // Науковий вісник Ужгородського університету = Scientific bulletin of Uzhhorod university medical series. Серія , Медицина. - 2015. - вып. 1. - С. 40-45. - Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна:
СЕРДЦА КЛАПАНЫ (анатомия и гистология)
ПЛОДА СЕРДЦЕ (анатомия и гистология)
Анотація: Дослідження проведене в рамках планової науково-дослідної роботи «Взаємозв’язок фізичних властивостей і морфологічних ознак біологічних тканин у нормі та при їх структурній реорганізації в контексті лазерної поляриметрії» (номер державної реєстрації 0111U006502). Вивчено макро- та мікроскопічну будову стулок/заслінок клапанів серця плодів людини та дітей віком до 1-го року. Для дослідження використано макроскопічний, світлооптичний, гістохімічний та електронно-мікроскопічний методи. Встановлено, що стулки/заслінки клапанів серця плодів утворені інтерстиційними клітинами та неорганізованим міжклітинним матриксом. У дітей віком до 1-го року стулки передсердно- шлуночкових клапанів утворені пухкою неоформленою сполучною тканиною та не мають пошарової будови на відміну від заслінок клапанів аорти та легеневого стовбура, які утворені як пухкою неоформленою, так і щільною волокнистими сполучними тканинами, що визначають їх пошарову будову. В складі стулок передсердно-шлуночкових клапанів серця у дітей віком до 1-го року виявлена поперечно-посмугована серцева м’язова тканина та кровоносні судини. Вивчення морфології та особливостей кровопостачання клапанів серця в нормі дозволить з нових позицій висвітлити структурно-тканинний потенціал, що може бути використано в сфері тканинної інженерії з метою удосконалення штучних клапанів серця. Отримані дані є підґрунтям для розуміння патогенезу та пояснення морфологічних змін, що відбуваються у клапанах при набутих вадах серця.


Дод.точки доступу:
Семенюк, Т.О.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

7.


   
    Міждисциплінарна інтеграція як складова проблемно-орієнтованого навчання у медичному університеті [Текст] = Interdisciplinary integration as a part of problem-based learning in the medical university / А. Г. Шульгай [та ін.] // Медична освіта. - 2018. - N 4. - С. 113-116
MeSH-головна:
ОБРАЗОВАНИЕ МЕДИЦИНСКОЕ
Анотація: Мета роботи - обгрунтувати важливість застосування міждисциплінарної інтеграції при підготовці майбутніх медиків. Основна частина. У статті висвітлено питання міждисциплінарної інтеграції підготовки лікарів, розглянуто фактори оптимізації процесу підготовки фахівців на основі міжпредметних зв'язків. Показано, що застосування інтегративних навчальних технологій дозволяє формувати у майбутніх медиків клінічний тип мислення, комплексно вирішувати завдання медичної практики на основі широкого інтегрування знаннями, отриманими при вивченні теоритичних дисциплін. Висновок. Застосування міждисциплінарних технологій підготовки лікаря дозволить підняти його на якісно новий рівень клінічного мислення, дасть можливість комплексно вирішувати завдання медичної практики на основі широкого інтегрування знаннями, отриманими при вивченні різноманітних дисциплін.


Дод.точки доступу:
Шульгай, А. Г.; Федонюк, Л. Я.; Мудра, А. Є.; Олещук, О.М.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

8.


   
    Зараженість кліщів, відібраних від людей в Україні, збудниками деяких бактеріозів [Текст] / М. І. Шкільна [та ін.] // Буковинський медичний вісник = Bukovinian Medical Herald : український науково-практичний журнал. - 2020. - Т. 24, № 1. - С. 195-201. - Бібліогр. в кінці ст. . - ISSN 1684-7903
MeSH-головна:
КЛЕЩИ (патогенность)
Анотація: Актуальність. Кліщові бактеріози становлять серйозну медико-соціальну проблему. Часто іксодові кліщі заражені кількома збудниками природно-осередкових інфекційних хвороб людини одночасно: кліщовий енцефаліт, Лайм-бореліоз, гранулоцитарний анаплазмоз, моноцитарний ерліхіоз, бабезіоз. Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) у режимі реального часу дозволяє за єдиною методикою ідентифікувати відразу декілька збудників в одному кліщі. Мета роботи — встановити частоту природного зараження кліщів B. burgdorferi s. l., A. phagocytophilum, B. miyamotoi та Babesia spp., відібраних від мешканців Тернопільської області, використовуючи метод (ПЛР) у реальному часі. Матеріал і методи. Дослідили 1226 кліщів, відібраних від людей, з них 1179 — отримали від мешканців Тернополя та області, 47 — від жителів інших областей України. ДНК B. burgdorferi s. l., B. miyamotoi, A. phagocytophilum та Babesia spp. визначали за допомогою ПЛР у режимі реального часу. Результати. Ідентифіковано 1 226 кліщів: 1 212 Ixodes ricinus, 12 Dermacentor reticulatus і 2 Rhipiciphalus sanguineus. При ідентифікації кліщів I. ricinus за статтю і стадією розвитку відзначено, що cамок було 32,3%, самців — 0,9%, личинок — 2,6%, у 10,6% кліщів не були встановлені стадії розвитку і стать; більшу частину — 53,5% досліджених кліщів I. ricinus склали німфи. ДНК B. burgdorferi s. l., B. miyamotoi, A. phagocytophilum та Babesia spp. визначили в 36,0% кліщів, у тому числі у 32% — детектовано ДНК одного збудника, у 4% — декількох одночасно. Висновки. Вперше в Україні при ідентифікації кліщів виявлено наявність особин трьох видів — I. ricinus, D. reticulatus і R. sanguineus, домінували екземпляри I. ricinus (98,9%). У кліщах роду I. ricinus переважали німфи (53,5%) і дорослі особини (33,2%). 19,2% кліщів були заражені бореліями генокомплексу B. burgdorferi s. l., 14,7% — A. рhagocytophilum, 1,7% — В miyamotoi, 0,3% — Babesia spр. Серед 441 кліща, в яких виявлено збудники трансмісивних бактеріозів, переважали B. burgdorferi s. l. (53,5%) і A. рhagocytophilum (40,8%), у 3,8% особин — виявлено ДНК декількох бактерій одночасно.


Дод.точки доступу:
Шкільна, М.І.; Андрейчин, М.А.; Подобівський, С.С.; Федонюк, Л.Я.; Панічев, В.О.; Івахів, О.Л.; Вишневська, Н.Ю.; Марчук, О.М.; Корда, М.М.; Кліщ, І.М.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

9.


   
    Технологія розвитку комунікативної компетентності майбутніх лікарів у процесі професійної підготовки [Текст] = А technology of communicative competence development of future doctors in the process of professional training / Ю. В. Ломакіна [та ін.] // Медична освіта = Medical education. - 2020. - N 1. - С. 50-55
MeSH-головна:
ПРОГРАММЫ КОНТРОЛЯ УРОВНЯ ПРОФЕССИОНАЛЬНОЙ ПОДГОТОВКИ СТУДЕНТОВ
ПРОФЕССИОНАЛЬНАЯ КОМПЕТЕНТНОСТЬ
ОБЩЕНИЕ


Дод.точки доступу:
Ломакіна, Ю. В.; Булик, Р. Є.; Тимофієва, М. П.; Федонюк, Л. Я.; Музика, Н. Я.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

10.


   
    Доклінічне дослідження наночастинок купруму [Текст] = Preclinical studies of copper nanoparticles / Я. С. Стравський [та ін.] // Медична та клінічна хімія. - 2020. - Том 22, N 3. - С. 99-106
MeSH-головна:
ЛЕКАРСТВ ОЦЕНКА ДОКЛИНИЧЕСКАЯ
НАНОМЕДИЦИНА
ПОБОЧНЫЕ ЭФФЕКТЫ И НЕБЛАГОПРИЯТНЫЕ РЕАКЦИИ, СВЯЗАННЫЕ С ЛЕКАРСТВАМИ
АНТИБАКТЕРИАЛЬНЫЕ СРЕДСТВА
ПРОТИВОГРИБКОВЫЕ СРЕДСТВА


Дод.точки доступу:
Стравський, Я. С.; Федонюк, Л. Я.; Ярема, О. М.; Резніченко, Л. С.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

11.


   
    Доклінічне дослідження наночастинок феруму [Текст] = Preclinical study of iron nanoparticles / Я. С. Стравський [та ін.] // Медична та клінічна хімія. - 2020. - Том 22, N 4. - С. 17-24
MeSH-головна:
НАНОЧАСТИЦЫ
НАНОЧАСТИЦЫ МЕТАЛЛОВ
МИКРОБИОЛОГИЯ
ТОКСИЧЕСКОЕ ВОЗДЕЙСТВИЕ (ВНЕШ)
ФУНГИЦИДЫ ПРОМЫШЛЕННЫЕ


Дод.точки доступу:
Стравський, Я. С.; Федонюк, Л. Я.; Ярема, О. М.; Скиба, О. І.; Резніченко, Л. С.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

12.


    Федонюк, Л. Я.
    Поширення кліщів виду Dermacentor reticulatus в Україні [Текст] / Л. Я. Федонюк, С. С. Подобівський // Клінічна та експериментальна патологія = Clinical & experimental pathology = Klinichna ta eksperimental'na patologiya : щоквартальний український науково-медичний журнал. - 2020. - Т. XIX, № 3. - С. 128-137. - Бібліогр. в кінці ст. . - ISSN 1727-4338
MeSH-головна:
ДЕРМАЦЕНТОР (патогенность)
КЛЕЩИ ИКСОДОВЫЕ (патогенность)
Анотація: Іксодові кліщі на теперішній час в Україні є одним із чисельних компонентів природних біоценозів та урбоценозів. З-поміж небагатьох видів іксодових кліщів, які нападають не лише на тварин, але й на людину, та одним із наймасовіших – є Dermacentor reticulatus. Нині ще є багато невідомих фактів щодо поширення Dermacentor reticulatus у в межах України і, зокрема, її західних областей. Отже, вивчення поширеності кліщів роду Dermacentor reticulatus у різних географічних зонах, їх екологічних особливостей, біологічних закономірностей, епідеміологічного та медичного значення залишається актуальною темою для дослідження. Мета дослідження. Вивчити поширення кліщів виду Dermacentor reticulatus на території України, визначити їх екологічні особливості та епідеміологічне значення, виявити наявність кліщів як компонентів природно-вогнищевих захворювань людини та тварин. Матеріал і методи. Основними матеріалами та інструментами, які використовувалися для відлову, збереження та ідентифікації кліщів були пінцети, лупи, препарувальні голки, біла тканина для прапора, спирт 70%, пробірки. Ідентифікацію кліщів проводили за допомогою оптико-електронної системи SEO – IMAGLAB. Результати. Дослідження іксодових кліщів, починаючи із травня 2017 року, проводили у “Лабораторії діагностики хвороб, що передаються через укуси кліщів” сектору експериментальних та клінічних досліджень ТНМУ ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України. Важливим завданням досліджень було не лише проведення ідентифікації видового складу кліщів та їх життєвих форм, але й дослідження біології та епідеміології видів, які нападають на людину і тварин та здатні передавати їм збудників інфекційних захворювань. Протягом травня 2017 – листопада 2019 років у лабораторії ідентифіковано 447 екземплярів кліщів виду D. reticulatus, з них 287 самок і 160 самців, зібраних у 74 населених пунктах із 10 областей України. Зафіксовано 74 випадки знаходження кліщів на тваринах, людині і в травостої. Основними живителями, на яких виявлено дорослих кліщів обох статей, були чотири види тварин: собаки – 34 випадки, корови – 16, коти – 4, коні – 3, людина – 15 випадків. У двох випадках кліщів здобули “прапор”. Кліщів із 21 локації було піддано аналізу на ПЛР з використанням ампліфікатора. У п’яти випадках встановлено факт зараження кліщів збудниками: 4 – Borelia burgdorferi s.l, 1 – Anaplasma. phagocytophilum і 1 – міксінфекція B. burgdorferi з A. phagocytophilum. Нами створено інтерактивну карту на основі медичної ГІС, до якої занесені усі отримані дані. Встановлено, що локації кліщів D. reticulatus розташовуються у проміжку: максимально північна точка 510 44’ 54’’ пн. ш. (Волинська область) i найпівденніша точка 450 03’ 05’’ пн. ш. (АР Крим). Крайня західна точка в межах України виявлена на 220 42’ 49’’ сх. д. (Закарпатська обл.) і крайня східна точка – 380 64’ 80’’ сх. ш. (Донецька обл.). Висновки. Кліщ виду D. reticulatus виявлено у 74 населених пунктах 10 областей України. Дослідження поширення кліща D. reticulatus у південних областях показали, що цей вид трапляється в 311 локаціях із 640 вибірок. Найчастіше він поширений у зволожених біотопах поблизу водойм і в урбанізованих біоценозах, в яких поширені мишовидні гризуни і в які часто заходять домашні тварини та люди. Основними живителями для кліщів роду D. reticulatus були собаки, корови, коні, коти і люди. Дослідження епідеміологічного стану кліщів показало, що вони часто є носіями – Borelia burgdorferi s.l. та Anaplasma. phagocytophilum.


Дод.точки доступу:
Подобівський, С.С.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

13.


    Загричук, О. М.
    Використання засобів інтерактивних технологій у пізнавальній діяльності студентів при вивченні дисципліни "Медична біологія" [Текст] / О. М. Загричук, І. Б. Привроцька, Л. Я. Федонюк // Буковинський медичний вісник = Bukovinian Medical Herald : український науково-практичний журнал. - 2020. - Т. 24, № 1. - С. 207-212. - Бібліогр. в кінці ст. . - ISSN 1684-7903
MeSH-головна:
ИНТЕРАКТИВНЫЕ ОБУЧАЮЩИЕ СИСТЕМЫ
БИОЛОГИЯ (обучение)
СТУДЕНТЫ МЕДИЦИНСКИХ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ
Анотація: Мета роботи — огляд та вивчення ефективності формування особистісних, професійних якостей, необхідних знань, умінь і навичок у студентів-медиків засобами інтерактивних методик при вивченні дисципліни «Медична біологія». Матеріал і методи. Впровадження у навчальний процес методів інтерактивного навчання для поглиблення знань, умінь, практичних навичок, професійних орієнтацій та оволодіння навичками навчально-дослідницької діяльності у процесі викладання дисципліни «Медична біологія» на кафедрі медичної біології ТНМУ ім. І. Я. Горбачевського. Результати. У статті розкрито особливості застосування новітніх педагогічних технологій, які забезпечують оптимізацію навчального процесу у вищих медичних закладах освіти. Інтерактивні технології навчання виступають одними з інновацій у галузі освіти, які базуються на особистісно-орієнтованому підході до студентів та спрямованих на розвиток не лише їхньої пізнавальної діяльності, але й на вміння мислити й швидко реагувати, покращуючи комунікаційні навички. Завдяки використанню інтерактивних методів та технологій на кафедрі медичної біології ТНМУ ім. І. Я. Горбачевського не лише змінюється роль викладача, а й студент стає повноправним учасником навчально-пізнавального процесу. Коротку характеристику інтерактивних методів проілюстровано конкретними прикладами з досвіду викладання викладачами навчальної дисципліни «Медична біологія». Висновки. Кожен із методів інтерактивних технологій дієвий та ефективний лише за умови доречного використання. У процесі викладання дисципліни «Медична біологія» зазначені методи дозволяють не лише інтегрувати та поглибити знання першокурсників, але і забезпечують належний рівень засвоєння ними змістових елементів: знань, умінь, професійних орієнтацій, досвіду навчально-дослідницької діяльності тощо. Це сприяє підвищенню якості навчання та не дає можливості нівелювати традиційні засоби навчання, а також визначальну роль викладача в освітньому процесі.


Дод.точки доступу:
Привроцька, І.Б.; Федонюк, Л.Я.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

14.


   
    Про-екологічне виховання студентів-медиків в освітньому просторі [Текст] / Ю. В. Ломакіна [та ін.] // Буковинський медичний вісник = Bukovinian Medical Herald : український науково-практичний журнал. - 2020. - Т. 24, № 1. - С. 213-221. - Бібліогр. в кінці ст. . - ISSN 1684-7903
MeSH-головна:
СТУДЕНТЫ МЕДИЦИНСКИХ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ
Анотація: У статті проаналізовано та обґрунтовано методичні підходи щодо екологічного виховання у вищому навчальному закладі; визначено ставлення та шляхи формування екологічної культури студентів-медиків. Мета роботи — дослідити та удосконалити методичні підходи щодо екологічного виховання в освітньому просторі; визначити ставлення та шляхи формування екологічної культури студентів-медиків. Матеріал і методи. Проведено аналіз даних та опрацьовано сучасні наукові досягнення за даною темою в джерелах новітньої літератури. У 2020 році проведено дослідження, в якому взяли участь 160 студентів 1-х, 2-х курсів медичних факультетів освітнього ступеня «Магістр» Буковинського державного медичного університету. Застосовано методи спостереження, бесіди, анкетування. Результати. У даній роботі виділені основні дидактичні умови впровадження здоров’язберігаючих технологій у навчальний процес вищого навчального закладу. Результати анкетування показали, що самооцінка рівня здоров’язберігаючої компетенції студентів є високою (85%). Студенти-медики усвідомлюють важливість пропаганди здоров’язбережувального середовища. Респонденти (92%) висловили відверте бажання брати участь у заходах та підвищенні рівня власної здоров’язберігаючої компетенції. Брали участь у здоров’язбережувальних заходах 69% студентів. Щодо конкретних дій стосовно сортування сміття 50% респондентів відповіли, що іноді сортують сміття, доволі великий відсоток (35%) не сортують і тільки 15% приділяють значну увагу упорядкуванню сміття. Висновки. У результаті теоретико-методологічного дослідження в статті висвітлені основні проблемні питання екологічного виховання. Методичними підходами, щодо ефективності екологічного виховання в освітньому просторі, є формування та розвиток у студентів-медиків здоров’язберігаючої компетентності. Визначені та обґрунтовані дидактичні умови впровадження здоров’язберігаючих технологій у навчальний процес вищого навчального закладу. З’ясовано, що практична реалізація завдань і мети екологічної освіти у вищих навчальних закладах ґрунтується на: засадах взаємозв'язку теоретичних знань із практичною діяльністю студентів у цій сфері; включенні екологічних аспектів у структуру предметних, спеціальних узагальнюючих тем; використанні проблемних методів навчання; поєднанні аудиторної і позааудиторної природоохоронної роботи.


Дод.точки доступу:
Ломакіна, Ю.В.; Тимофієва, М.П.; Зорій, Н.І.; Федонюк, Л.Я.; Павлюк, О.І.; Яковець, К.І.; Щудрова, Т.С.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

15.


    Шацький, В. В.
    Динаміка антиоксидантно-прооксидантного балансу кіркового і мозкового шарів нирки після гострої крововтрати, ускладненої ішемією-реперфузією кінцівки, та його корекція карбацетамом [Текст] = Dynamics of antioxidant-prooxidant balance of renal cortex and medulla after acute blood loss complicated by ischemia-reperfusion of the extremity, and its correction with carbacetam / В. В. Шацький, А. А. Гудима, Л. Я. Федонюк // Здобутки клінічної і експериментальної медицини. - 2019. - N 4. - С. 144-153
MeSH-головна:
РЕПЕРФУЗИОННОЕ ПОВРЕЖДЕНИЕ
ГЕМОСТАЗ
КОНЕЧНОСТИ
Анотація: Відомо, що хворі на псоріаз мають підвищений ризик серцево-судинних захворювань (ССЗ) та серцево-судинної смерті, але взаємозв’язок цих подій із впливом традиційних факторів ризику (ФР), запального процесу та розвитку атеросклерозу чітко не встановлено. Мета – вивчення ролі ФР, запалення, рівня IL10 на розвиток атеросклерозу у хворих на псоріатичний артрит (ПсА). Матеріал і методи. Дослідження включало 42 пацієнти з ПсА, які не мали атеросклеротичних ССЗ, діабету, хронічної хвороби нирок та інших серйозних захворювань, не приймали статини; порівняльну групу складали 20 пацієнтів із шкірним псоріазом (ПС); у групу контролю увійшли 20 практично здорових осіб, які не мали ознак ревматичних, інфекційних та інших запальних захворювань. Результати. Встановлено більшу вираженість атеросклеротичного процесу у хворих на ПсА,порівняно з пацієнтами із ПС та особами контрольної групи (профілі ФР були однаковими). Найвищі рівні С-реактивного білка, фібриногену, IL10, сечової кислоти, найбільша товщина комплексу інтима-медіа, частота атеросклеротичних бляшок були виявлені у пацієнтів з групи ПсА, що може підтверджувати патогенетичний зв’язок хронічного аутоімунного запального процесу з атерогенезом. Висновки. У розвитку атеросклеротичного процесу в пацієнтів із ПсА, крім традиційних факторів ризику, важливу роль відіграють імунозапальні фактори (СРБ, ІL10) і додаткові фактори ризику (CK).


Дод.точки доступу:
Гудима, А. А.; Федонюк, Л. Я.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

16.


    Федонюк, Л. Я.
    Особливості закладки та морфологічна характеристика клапанів серця в пренатальному періоді онтогенезу людини [Текст] / Л. Я. Федонюк, Т. О. Семенюк, І. Я. Підгайна // Клінічна та експериментальна патологія = Clinical & experimental pathology = Klinichna ta eksperimental'na patologiya : щоквартальний український науково-медичний журнал. - 2014. - Т. XIIІ, № 3. - С. 184-188. - Бібліогр. в кінці ст. . - ISSN 1727-4338
MeSH-головна:
ПЛОДА СЕРДЦЕ (физиология)
СЕРДЦА КЛАПАНЫ (физиология)
ОНТОГЕНЕЗ
ЭМБРИОНАЛЬНОЕ РАЗВИТИЕ
Анотація: Резюме. У роботі показано, що закладка серця починається ще в ембріональному періоді та завершується до початку плодового періоду пренатального онтогенезу. Стулки/заслінки клапанів серця вкриті ендотелієм і утворені інтерстиційними клітинами та неорганізованим міжклітинним матриксом. В товщі клапанів серця наявні кровоносні судини мікроциркуляторного русла.


Дод.точки доступу:
Семенюк, Т.О.; Підгайна, І.Я.
Знайти схожі

17.


    Федонюк, Л. Я.
    Клініко-епідеміологічна характеристика хвороби Лайма на території Тернопільщини [Текст] / Л.Я. Федонюк, О.Г. Попадинець, М.І. Грищук // Клініч. та експерим. патологія. - 2013. - Т. XII, N1. - С. 152-156
MeSH-головна:
(патофизиология, эпидемиология)
(эпидемиология)


Дод.точки доступу:
Попадинець, О.Г.; Грищук, М.І.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

18.


    Федонюк, Л. Я.
    Особливості закладки та морфологічна характеристика клапанів серця в пренатальному періоді онтогенезу людини [Текст] / Л.Я. Федонюк, Т.О. Семенюк, І.Я. Підгайна // Клініч. та експерим. патологія. - 2014. - Том13, N3. - С. 184-188
MeSH-головна:
(анатомия и гистология)


Дод.точки доступу:
Семенюк, Т.О.; Підгайна, І.Я.
Знайти схожі

19.


   
    Малі форми клапанної дисплазії, їх роль у розвитку набутих вад серця [Текст] / Л. Я. Федонюк [и др.] // Здобутки клінічної і експериментальної медицини = Achievements of Clinical and Experimental Medicine : науково-практичний журнал. - 2013. - № 1. - С. 150-152. - Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна:
ПОРОКИ СЕРДЦА ВРОЖДЕННЫЕ (этиология)


Дод.точки доступу:
Федонюк, Л. Я.; Малик, Ю. Ю.; Пентелейчук, Н. П.; Семенюк, Т. О.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

20.


    Шумко, Б. І.
    Студентський науковий гурток як шлях підвищення рівня знань за кредитно-модульною системою [Текст] / Б. І. Шумко, В. В. Шульгіна, Л. Я. Федонюк // Мед. освіта : наук.-практ. журн. - 2013. - N 1. - С. 81-82 . - ISSN 1681-2751
MeSH-головна:



Дод.точки доступу:
Шульгіна, В. В.; Федонюк, Л. Я.
Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Знайти схожі

 1-20    21-40   41-44 
 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)