Головна Спрощенний режим Опис Шлюз Z39.50
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Періодичні видання - результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повний інформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: (<.>A=Олещук, О. М.$<.>)
Загальна кiлькiсть документiв : 53
Показанi документи с 1 за 20
 1-20    21-40   41-53 
1.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Фещенко Г. І., Олещук О. М., Марчишин С. М., Кошова О. Ю.
Назва : Вивчення противиразкової дії ліофілізованого екстракту трави хамерію вузьколистого на моделі етанол-преднізолонового ураження шлунка у щурів
Місце публікування : Клініч. фармація. - Х., 2019. - Том 23, № 1. - С. 11-18 (Шифр КУ4/2019/23/1)
MeSH-головна: ПРОТИВОЯЗВЕННЫЕ СРЕДСТВА
РАСТЕНИЙ ЭКСТРАКТЫ
ПЕРЕКИСНОЕ ОКИСЛЕНИЕ ЛИПИДОВ
АНТИОКСИДАНТЫ
Ключові слова (''Вільн.індекс.''): хамерион
Анотація: Терапія виразкової хвороби включає схеми використання ряду лікарських засобів, більшість з яких є синтетичними з великою кількістю побічних ефектів і протипоказань. Тому пошук альтернативних засобів рослинного походження з протизапальною та репаративною дією в терапії виразкової хвороби є патогенетично виправданим і актуальним, оскільки фітопрепарати характеризуються широким спектром фармакологічних властивостей та високою безпечністю при достатній ефективності. Мета дослідження – вивчення противиразкової активності ліофілізованого екстракту трави хамерію вузьколистого (ЛЕТХ) при ураженні шлунка у щурів, модельованого етанол-преднізолоновою сумішшю. Матеріали та методи. Гастропротекторні властивості ЛЕТХ вивчали на моделі гострої виразки шлунка у щурів, яку моделювали внутрішньошлунковим введенням суміші преднізолону в дозі 20 мг/кг та 80 % етанолу в дозі 6 мл/кг. Загальноприйнятим методом отримували сироватку крові для біохімічного дослідження, вилучали шлунок, розрізали його повздовж малої кривизни, стан слизової оболонки шлунка оцінювали за допомогою лупи. Вираховували виразковий індекс та противиразкову активність, визначали вміст ТБК активних продуктів, активність каталази, вміст відновленого глутатіону та сукцинатдегідрогенази. Результати. Встановлено, що ЛЕТХ у дозі 20 мг/кг істотно стимулював репаративні процеси в ділянках виразкового дефекту. Ступінь ураження слизової оболонки шлунка в усіх тварин з видимими змінами стану слизової оболонки відповідав 1 балу (спостерігали тільки набряк, відсутність складчастості та/або 1-2 невеликих виразкоутворень); виразковий індекс порівняно з тваринами контрольної патології знижувався в середньому в 4,3 рази. Противиразкова активність досліджуваного екстракту склала 49 %. ЛЕТХ на органному рівні нормалізував процеси перекисного окиснення ліпідів. Висновки. На моделі етанол-преднізолонового ураження шлунка в щурів ЛЕТХ виявив противиразкову дію, яка не поступалася за виразністю препарату порівняння рослинному збору «Гастрофіт".
Знайти схожі

2.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Шульгай А. Г., Федонюк Л. Я., Мудра А. Є., Олещук О.М.
Назва : Міждисциплінарна інтеграція як складова проблемно-орієнтованого навчання у медичному університеті
Паралельн. назви :Interdisciplinary integration as a part of problem-based learning in the medical university
Місце публікування : Медична освіта. - Тернопіль, 2018. - N 4. - С. 113-116 (Шифр МУ7/2018/4)
MeSH-головна: ОБРАЗОВАНИЕ МЕДИЦИНСКОЕ
Анотація: Мета роботи - обгрунтувати важливість застосування міждисциплінарної інтеграції при підготовці майбутніх медиків. Основна частина. У статті висвітлено питання міждисциплінарної інтеграції підготовки лікарів, розглянуто фактори оптимізації процесу підготовки фахівців на основі міжпредметних зв'язків. Показано, що застосування інтегративних навчальних технологій дозволяє формувати у майбутніх медиків клінічний тип мислення, комплексно вирішувати завдання медичної практики на основі широкого інтегрування знаннями, отриманими при вивченні теоритичних дисциплін. Висновок. Застосування міждисциплінарних технологій підготовки лікаря дозволить підняти його на якісно новий рівень клінічного мислення, дасть можливість комплексно вирішувати завдання медичної практики на основі широкого інтегрування знаннями, отриманими при вивченні різноманітних дисциплін.
Знайти схожі

3.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Лой Г. Я., Олещук О. М., Корда М. М.
Назва : Вплив метформіну на експресію α- та β-МНС генів після інфаркту міокарда у мишей
Паралельн. назви :Іmpact of metformin on the expression of ?- and ?-МНС genes after myocardial infarction in mice
Місце публікування : Вісник наукових досліджень. - Тернопіль, 2019. - N 2. - С. 90-94 (Шифр ВУ9/2019/2)
MeSH-головна: МЕТФОРМИН
РЕПЕРФУЗИОННОЕ ПОВРЕЖДЕНИЕ
ГЕННАЯ ЭКСПРЕССИЯ
СЕРДЦА ГИПЕРТРОФИЯ
МИОЦИТЫ СЕРДЕЧНЫЕ
МЫШИ
Анотація: Цукровий діабет 2 типу діагностовано у понад 65 % пацієнтів, які помирають у результаті кардіоваскулярної патології. “Метформін” – препарат вибору для лікування цукрового діабету 2 типу, який проявляє виражені кардіопротективні ефекти. Проте молекулярні механізми захисту кардіоміоцитів потребують подальшого вивчення. Гіпертрофія кардіоміоцитів відіграє провідну роль у розвитку серцевої недостатності та вважається результатом дисбалансу між прогіпертрофічними та антигіпертрофічними факторами та їх механізмами, які контролюють ріст клітин. При серцевій недостатності та гіпертрофії виникає дисфункція генів α-MHC і β-MHC. У нормі α-MHC є домінантною ізоформою, проте при кардіальній дисфункції виникає апрегуляція β-MHC гена. Мета дослідження – вивчити вплив препарату “Метформін” на гіпертрофію кардіоміоцитів та експресію генів α-MHC і β-MHC після інфаркту міокарда у мишей. Матеріали і методи. Мишам типу C57BI/6J змодельовано ішемію/реперфузію. Щоб оцінити трансляційний потенціал метформіну, лікування було розпочато через 15 хв після ішемії/реперфузії у дозі 5 мг/кг/добу інтраперитонеально та тривало 14 днів. Серцеві кріосекції забарвлено за допомогою гематоксиліну та еозину. Площі клітин визначено за допомогою програми ImageJ. Аналіз рівнів експресії генів α-MHC та β-MHC здійснено за допомогою полімеразної ланцюгової реакції в реальному часі. Результати досліджень та їх обговорення. Ішемія/реперфузія спровокувала виражену гіпертрофію клітин серця. У групі тварин, пролікованих метформіном після інфаркту міокарда, виявлено достовірне зменшення розмірів кардіоміоцитів, порівняно з групою тварин, які отримували ін’єкції PBS. Крім того, ішемія/реперфузія спричинила апрегуляцію β-MHC, хоча достовірних змін в експресії α-MHC не відбулося. Встановлено, що на експресію генів α- та β-MHC препарат “Метформін” не чинить ніякого впливу. Висновки. Препарат “Метформін” захищає кардіоміоцити від гіпертрофічного ремоделювання після інфакту міокарда у мишей. Антигіпертрофічний ефект метформіну реалізується незалежно від експресії α- та β-MHC генів.
Знайти схожі

4.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Посохова К. А., Олещук О. М., Шевчук О. О.
Назва : Висвітлення проблем раціонального застосування антибіотиків при викладанні фармакології
Паралельн. назви :Problems of the rational administration of antibiotics in pharmacology teaching
Місце публікування : Медична освіта. - Тернопіль, 2019. - N 1. - С. 107-110 (Шифр МУ7/2019/1)
MeSH-головна: ОБРАЗОВАНИЕ МЕДИЦИНСКОЕ
ОБРАЗОВАНИЕ ФАРМАЦЕВТИЧЕСКОЕ
АНТИБАКТЕРИАЛЬНЫЕ СРЕДСТВА
Анотація: Мета роботи – аналіз проблем раціонального застосування антибіотиків та шляхів їх вирішення при викладанні фармакології. Основна частина. Проаналізовано основні проблеми, які перешкоджають ефективній антибіотикотерапії у наш час (прогресуюче зростання резистентності мікроорганізмів, нераціональне, надмірне застосування антибіотиків у клінічній практиці) та підкреслено важливість подачі цього матеріалу студентам для усвідомлення ними належних правил використання антибіотиків. Висновок. Аналіз причин антибіотикорезистентності, проблем раціонального призначення антибактеріальних препаратів та шляхів їх вирішення при викладанні теми “Фармакологія антибіотиків” є важливою складовою ефективного опанування студентами цього важливого матеріалу з метою використання у майбутній лікарській діяльності.
Знайти схожі

5.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Посохова К. А., Олещук О. М., Шевчук О. О., Матюк Л. М.
Назва : Подання інформації про побічну дію лікарських засобів при викладанні фармакології
Паралельн. назви :Presentation of information about the adverse reactions of medicines during teaching pharmacology
Місце публікування : Медична освіта. - Тернопіль, 2018. - N 1. - С. 112-114 (Шифр МУ7/2018/1)
MeSH-головна: ПОБОЧНЫЕ ЭФФЕКТЫ И НЕБЛАГОПРИЯТНЫЕ РЕАКЦИИ, СВЯЗАННЫЕ С ЛЕКАРСТВАМИ
ОБРАЗОВАНИЕ ФАРМАЦЕВТИЧЕСКОЕ
ФАРМАКОЛОГИЯ
Анотація: Мета роботи – обґрунтування важливості актуалізації інформації щодо частоти і спектра побічних реакцій лікарських засобів при викладанні фармакології. Основна частина. Для глибшого усвідомлення важливості регулярного моніторингу побічних реакцій/відсутності ефективності лікарських засобів як складової державної політики у сфері фармаконагляду під час вивчення фармакології студентів слід ознайомлювати зі спектром та частотою цих реакцій у конкретному регіоні, що сприятиме унаочненню теоретичного матеріалу та формуванню у майбутніх фахівців переконання про необхідність цієї діяльності для здійснення ефективної та безпечної фармакотерапії. Висновок. Усвідомлення студентами медичного, стоматологічного та фармацевтичного факультетів важливості здійснення фармаконагляду зростає при ілюстрації теоретичних знань інформацією про спектр побічних реакцій лікарських засобів, які реєструються у закладах охорони здоров’я даного регіону.
Знайти схожі

6.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Іванків Я.І., Олещук О.М.
Назва : Показники прооксидантно-антиоксидантного гомеостазу здорових тварин за введення мелатоніну
Місце публікування : Медична та клінічна хімія: науково-практичний журнал. - Тернопіль, 2015. - Т. 17, № 2. - С. 39-42. - ISSN 1681-2557 (Шифр МУ92/2015/17/2). - ISSN 1681-2557
Примітки : Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна: МЕЛАТОНИН
ГОМЕОСТАЗ
Анотація: Вивчено вплив мелатоніну на показники прооксидантно-антиоксидантного гомеостазу здорових тварин. Показано, що введення даного середника сприяє пригніченню активності процесів ліпопероксидації, активізації антиоксидантної ланки захисту організму та ферментів мітохондріального ланцюга, що свідчить про його виражені антиоксидантні властивості.
Знайти схожі

7.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Олещук О.М., Іванків Я.І., Шумська О.А.
Назва : Дослідження гепатопротекторних властивостей мелатоніну та ролі поліморфізму гена МТNR1B у пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу
Місце публікування : Медична та клінічна хімія: науково-практичний журнал. - Тернопіль, 2016. - Т. 18, № 4. - С. 50-54. - ISSN 1681-2557 (Шифр МУ92/2016/18/4). - ISSN 1681-2557
Примітки : Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна: ДИАБЕТ САХАРНЫЙ, ТИП 2
ПЕЧЕНИ БОЛЕЗНИ
МЕЛАТОНИН
ПОЛИМОРФИЗМ ГЕНЕТИЧЕСКИЙ
Анотація: Обґрунтовано застосування мелатоніну для підвищення ефективності лікування хворих на цукровий діабет 2 типу, враховуючи гепатопротекторні властивості та його вплив на показники вуглеводного обміну. Встановлено взаємозв’язок поліморфізму гена МТ2-рецептора, а саме його варіантів rs1387153 і rs10830963, з рівнем глікемії натще та перебігом цукрового діабету 2 типу.
Знайти схожі

8.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Олещук О.М., Чорномидз А.В.
Назва : Значення системного оксиду азоту у функціонуванні шлунка в нормі та при патології
Місце публікування : Медична та клінічна хімія: науково-практичний журнал. - Тернопіль, 2016. - Т. 18, № 2. - С. 84-95. - ISSN 1681-2557 (Шифр МУ92/2016/18/2). - ISSN 1681-2557
Примітки : Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна: АЗОТА ОКСИДЫ
ЖЕЛУДОЧНО-КИШЕЧНАЯ МОТОРИКА
ЖЕЛУДКА ЯЗВА
Анотація: У статті проаналізовано літературні дані про роль оксиду азоту (NO) і його метаболітів у регуляції функціональної активності шлунка, сучасну інформацію стосовно структури системи оксиду азоту, його утворення та метаболізму, значення у системі травлення, літературні дані щодо метаболізму NO у травній системі, зокрема в шлунку. Показано роль нітрергічної системи у секреторній активності шлунка та його моториці. Окремо проаналізовано дані сучасних досліджень стосовно ролі оксиду азоту та його метаболітів у розвитку патології шлунка та можливості медикаментозної корекції виявлених порушень.
Знайти схожі

9.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Олещук О.М., Лой Г.Я.
Назва : Механізми реалізації кардіопротективних ефектів метформіну (огляд літератури)
Місце публікування : Фармакологія та лікарська токсикологія: двомісячне науково-практичне, медичне видання. - Киiв: ТОВ "Видавничий дім "Авіцена", 2020. - № 5. - С. 299-307. - ISSN 2227-7943 (Шифр ФУ18/2020/5). - ISSN 2227-7943
Примітки : Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна: МЕТФОРМИН
ДИАБЕТ САХАРНЫЙ
Анотація: У статті проведено аналіз літератури, присвяченої кардіопротективним ефектам протидіабетичного лікарського засобу – метформіну. Серцево-судинні ускладнення є найпоширенішою причиною смертності в пацієнтів з цукровим діабетом. Діабетичне ураження серця найчастіше проявляється у вигляді ішемічної хвороби серця, автономної кардіальної нейропатії та діабетичної кардіоміопатії. Діабетична кардіоміопатія характеризується апоптозом, гіпертрофією та фіброзом, а також кардіальною дисфункцією та визначається як функціональні та структурні зміни в міокарді, незалежні від судинних чи серцевих захворювань. Ішемічна хвороба серця в хворих на діабет зустрічається частіше, ніж у популяції, а наслідки інфаркту міокарда є значно важчими, що пов’язано з надмірним ремоделюванням серцевого м’яза. Кардіальна автономна нейропатія є предиктором виникнення аритмій, дисфункції міокарда, а також асоціюється з підвищеним рівнем смертності. Метформін є препаратом вибору з точки зору ефективності та безпеки для стартової фармакотерапії цукрового діабету та залишається лікарським засобом першої лінії для більшості пацієнтів. Метформін покращує чутливість рецепторів до інсуліну та зменшує інсулінорезистентність, яка є провідною патофізіологічною ланкою розвитку цукрового діабету 2 типу. Як наслідок, знижується маса тіла, гіперінсулінемія та гіперглікемія. Окрім гіпоглікемічного, він спричиняє інші важливі ефекти, зокрема, покращує кардіальну функцію та зменшує ризик інфаркту міокарда. Метформін чинить позитивний ефект на діяльність серця, що зумовлено прямим впливом на клітинний метаболізм, ендотеліальну функцію, активність тромбоцитів і гомеостаз кальцію, модулює фактори ризику атеросклерозу, підвищує толерантність міокарда до ішемії-реперфузії та попереджує розвиток серцевої недостатності. Препарат проявляє виражені кардіопротективні ефекти in vivo та in vitro в умовах стресу, захищаючи міокард від гіпертрофічного, апоптичного, фібротичного ремоделювання та запалення, репрограмує експресію фетальних генів, які піддаються дисрегуляції внаслідок цих патологічних змін у міокарді. Більшість досліджень показують, що метформін проявляє свої кардіопротективні властивості шляхом активації аденозинмонофосфат-активованої протеїнкінази, проте відомо також про незалежний від активності цього ферменту механізм дії метформіну в кардіоміоцитах. Дедалі очевиднішим стає той факт, що аденозинмонофосфат-активована протеїнкіназа є далеко не єдиною мішенню в механізмі дії метформіну. Відомо про FохО1-залежний механізм антиапоптотичного ефекту препарату. Тому актуальною залишається проблема пошуку молекулярних і генетичних мішеней у механізмі кардіопротективної дії метформіну, що дозволить краще зрозуміти та розширити показання до застосування даного протидіабетичного засобу.
Знайти схожі

10.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Піняжко О. Б., Ковтун Л. І., Заліська О. М., Олещук О. М., Лелека М. В., Топачевський О. А.
Назва : Впровадження оцінки медичних технологій на етапі доступу до ринку лікарських засобів в Україні
Місце публікування : Фармац. журн. - київ, 2020. - N 3. - С. 45-58 (Шифр ФУ3/2020/3)
MeSH-головна: ЭКОНОМИКА ФАРМАЦЕВТИЧЕСКАЯ
Знайти схожі

11.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Посохова К. А., Олещук О. М., Шевчук О. О., Матюк Л. М.
Назва : Актуальність навчальної інформації про ризик алергічних реакцій при використанні лікарських засобів
Паралельн. назви :Relevance of educational information about the risk of drug allergic reactions
Місце публікування : Медична освіта. - Тернопіль, 2020. - N 3. - С. 110-113 (Шифр МУ7/2020/3)
MeSH-головна: ГИПЕРСЕНСИБИЛИЗАЦИЯ
ИММУННОГО КОМПЛЕКСА БОЛЕЗНИ
Знайти схожі

12.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Бакалець О.В., Мудра А. Є., Олещук О. М.
Назва : Фармакокорекція кріоглобулінемії при алергічних дерматозах із супутньою цитомегаловірусною інфекцією
Місце публікування : Art of Medicine: науково-практичний журнал. - Івано-Франківськ: ІФНМУ, 2019. - № 1. - С. 11-15. - ISSN 2521-1455 (Шифр AУ50/2019/1). - ISSN 2521-1455
Примітки : Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна: КРИОГЛОБУЛИНЕМИЯ
ДЕРМАТИТ АЛЛЕРГИЧЕСКИЙ КОНТАКТНЫЙ
ЦИТОМЕГАЛОВИРУСНЫЕ ИНФЕКЦИИ
Анотація: Наявність алергічного дерматозу у 85 % пацієнтів призводить до розвитку кріоглобулінемічного синдрому незалежно від супутнього інфікування цитомегаловірусом. Тривалість супутнього вірусного процесу впливає на рівень кріоглобулінів (найнижчий він у хворих з наявністю лише анти-ЦМВ IgM). Традиційна антиалергічна терапія виявляється ефективною щодо кріопреципітації лише у пацієнтів без супутньої вірусної патології, а поєднання її з противірусним та імуномодулюючим середниками – при наявності супутньої цитомегаловірусної інфекції.
Знайти схожі

13.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Олещук О.М., Чорномидз А.В., Маланчук С.Л., Драпак О.Я., Іванків Я.І.
Назва : Використання кейс-методу у викладанні фармакології для студентів медичного факультету
Місце публікування : Art of Medicine: науково-практичний журнал. - Івано-Франківськ: ІФНМУ, 2018. - № 2. - С. 123-129. - ISSN 2521-1455 (Шифр AУ50/2018/2). - ISSN 2521-1455
Примітки : Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна: ФАРМАКОЛОГИЯ
СТУДЕНТЫ МЕДИЦИНСКИХ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ
Анотація: Оскільки використання у вищій школі традиційних методів навчання є малоефективним, основні методичні інновації в медичній освіті сьогодні пов'язані саме із застосуванням інтерактивних методів і технологій. Інтерактивні методи навчання, зокрема кейс-метод, використовуються не лише при викладанні клінічних дисциплін, а й теоретичних, зокрема й фармакології. У статті викладено дані аналізу літератури та власний досвід використання кейс-методу у викладанні фармакології. Нами розглянуті основні переваги інтерактивного методу навчання, методологія проведення занять з фармакології з використанням кейс-методу та особливості оцінювання студентів. У статті наведено приклади складання кейсів, особливості використання таких інтерактивних методів, як «мозковий штурм», «дерево рішень» та ін. У результаті аналізу літератури встановлено, що метод case study впливає на професіоналізацію студентів, формує інтерес та позитивну мотивацію до навчання. При використанні цього методу навчання важливий не стільки кінцевий результат, скільки процес його знаходження, адже саме таким чином розвиваються професійні якості лікаря. Також застосування під час практичних занять з фармакології кейс-методу підвищує ефективність діяльності викладача кафедри та сприяє його професійному зростанню. При цьому викладач виконує роль експерта і консультанта, що допомагає студентові орієнтуватися у світі наукової інформації.
Знайти схожі

14.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Пасєчко Н. В., Лой Г. Я., Корда М. М., Олещук О. М.
Назва : Роль експресії гена Foxo1 у механізмі антигіпертрофічної дії метформіну в кардіоміоцитах
Місце публікування : Міжнародний ендокринологічний журнал. - Київ, 2018. - Том 14, N 7. - С. 75-81 (Шифр МУ65/2018/14/7)
Примітки : Бібліогр. наприкінці ст.
MeSH-головна: ДИАБЕТИЧЕСКИЕ КАРДИОМИОПАТИИ
ГЕННАЯ ЭКСПРЕССИЯ
МИОЦИТЫ СЕРДЕЧНЫЕ
КЛЕТКИ КУЛЬТИВИРУЕМЫЕ
Анотація: Актуальність. Діабетична кардіоміопатія є провідною причиною смертності при цукровому діабеті (ЦД) 2-го типу. Однією з основних патоморфологічних ознак розвитку діабетичної кардіоміопатії розглядається гіпертрофія кардіоміоцитів. Метформін, засіб вибору першої лінії для лікування ЦД 2-го типу, окрім антигіперглікемізуючих, викликає кардіопротективні ефекти. Проте механізм дії препарату в кардіоміоцитах вивчений недостатньо. Мета. Вивчення ролі експресії гена Foxo1 у механізмі антигіпертрофічної дії метформіну в кардіоміоцитах. Матеріали та методи. Н9С2 клітини були трансфектовані за допомогою siRNA Foxo1 та siRNA negative control. Клітини були депривовані у 0% медіумі протягом 24 годин, за 30 хвилин до стресу проліковані метформіном (5 mM) і поміщені у гіпоксичний бокс на 16 годин із подальшою реоксигенацією протягом чотирьох годин. Площі клітин визначені за допомогою програми ImageJ. Ефективність трансфекції підтверджено за допомогою полімеразної ланцюгової реакції в реальному часі. Результати. При нормальному функціонуванні гена Fохо1 метформін проявляє виражену антигіпертрофічну дію в умовах гіпоксії. Проте блокування експресії Fохо1 позбавляє препарат цього ефекту і викликає гіпертрофію Н9С2 клітин у всіх умовах експерименту. Висновки. Виражена гіпертрофічна відповідь у групі клітин, трансфектованих за допомогою siRNA Foxo1, які культивувалися в умовах гіпоксії і були проліковані метформіном, може бути результатом одного з механізмів: а) метформін запобігає збільшенню розмірів клітин через Fохо1-залежний механізм, тому блокування гена Fохо1 призводить до втрати препаратом антигіпертрофічного ефекту; б) метформін захищає від гіпоксії незалежно від Fохо1-шляху, тому виражена гіпертрофія лікованих метформіном клітин, інкубованих у гіпоксії, є наслідком гальмування експресії Fохо1, що є потужним гіпертрофічним стимулом. Отже, з’ясування кардіопротективного механізму дії метформіну залишається надзвичайно актуальним питанням і потребує подальшого вивчення.
Знайти схожі

15.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Чорномидз А. В., Боярчук О. Р., Олещук О. М., Чорномидз І. Б.
Назва : Використання бактерійних препаратів у лікуванні алергічних захворювань: аргументи "за" та "проти"
Місце публікування : Запорож. мед. журн. - Запорожье, 2020. - Том 22, N 1. - С. 129-137 (Шифр ЗУ1/2020/22/1)
MeSH-головна: ГИПЕРСЕНСИБИЛИЗАЦИЯ
ПРОБИОТИКИ
ПРЕБИОТИКИ
Анотація: Цель работы – на основе анализа научной литературы установить основные аргументы целесообразности и нецелесообразности использования бактериальных препаратов в комплексе лечения аллергической патологии. В последние годы все более популярной темой научных дискуссий является использование бактериальных препаратов для лечения различных заболеваний, в том числе аллергической патологии. Многочисленные исследования достоверно подтвердили важную роль микробиоты в формировании и функционировании иммунной системы, развития аллергических заболеваний. Закономерно, что использование бактериальных препаратов в данном случае является патогенетически обоснованным и должно быть эффективным. Существует достаточно большое количество публикаций, которые свидетельствуют об эффективности использования бактериальных средств для лечения и профилактики аллергических заболеваний в экспериментальных условиях. Но, несмотря на обнадеживающие экспериментальные исследования, достоверных клинических доказательств эффективности пробиотиков в лечении аллергических заболеваний пока нет. Небольшое количество научных публикаций, подтверждающих умеренную эффективность пробиотиков в лечении атопического дерматита, не нашли достоверного подтверждения в масштабных мета-анализах. Есть также сообщения о негативном влиянии бактериальных препаратов на течение аллергических реакций. Поэтому эти препараты не могут сегодня использоваться для патогенетического лечения аллергических заболеваний, а нашли применение в большинстве лишь как дополнительные лечебные средства или пищевые добавки. Выводы. Учитывая результаты многих научных работ, можно утверждать о наличии связи между аллергическими заболеваниями и состоянием микробиоты. Несмотря на это, не доказано эффективное воздействие пробиотиков на течение аллергии. Вероятно, более целесообразно воздействие на факторы риска, в частности более широкая пропаганда грудного вскармливания, модификация образа жизни, рациональное питание. Этот путь может быть более простым и эффективным.
Знайти схожі

16.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Фещенко Г. І., Олещук О. М., Марчишин С. М., Андріїшин О. П.
Назва : Дослідження впливу ліофілізованого екстракту хамерію вузьколистого на гістологічний стан слизової оболонки шлунка щурів на моделі етанол-преднізолонової виразки
Місце публікування : Клініч. фармація. - Х., 2019. - Том 23, № 3. - С. 28-37 (Шифр КУ4/2019/23/3)
MeSH-головна: ЖЕЛУДКА СЛИЗИСТАЯ
ГИСТОЛОГИЧЕСКИЕ МЕТОДЫ
РАСТЕНИЙ ЭКСТРАКТЫ
ПРОТИВОЯЗВЕННЫЕ СРЕДСТВА
Ключові слова (''Вільн.індекс.''): хамерий узколистный
Анотація: Вже понад 150 років виразкова хвороба шлунка (ВХ) продовжує залишатись проблемою охорони здоров’я, тому що є хронічним, рецидивуючим захворюванням, яке за поширеністю, тяжкістю перебігу, ускладненнями та смертністю посідає центральне місце серед захворювань шлунково-кишкового тракту. Незважаючи на значні успіхи у вивченні патогенезу ВХ, впровадження великої кількості сучасних методів лікування, великий арсенал противиразкових засобів, на теперішній час відзначається зростання даної патології як в Україні, так і в усьому світі. Сьогодні фармакотерапія ВХ включає більше 500 різних препаратів і близько 1000 їх комбінацій. Для лікування ВХ застосовується широкий спектр лікарських препаратів, більшість з яких є синтетичними зі значною кількістю побічних ефектів і низкою протипоказань. Одним зі шляхів вирішення даної проблеми є застосування лікарських засобів рослинного походження (ЛЗР). У гастроентерології ЛЗР можна застосовувати в період загострення хвороби як засоби додаткової терапії в поєднанні з базисними препаратами, а також як лікувальні і профілактичні засоби на початкових стадіях захворювання, на етапі протирецидивної терапії та в період реабілітації. Рослинний світ є перспективним джерелом БАР, які можна використовувати для профілактики та в комплексному лікуванні ВХ, враховуючи те, що ЛР містять цінні природні БАР (сполуки фенольного характеру – флавоноїди, дубильні речовини, гідроксикоричні кислоти, кумарини; полісахариди, аміно- та органічні кислоти тощо). У даному ракурсі значний інтерес викликає хамерій вузьколистий, який може бути джерелом одержання нового препарату з противиразковою активністю, тому доцільним було дослідити противиразкову активність ліофілізованого екстракту (ЛЕТХ), одержаного з трави досліджуваного виду. Метою роботи було вивчення коригуючого впливу ЛЕТХ на мікроскопічну будову слизової оболонки шлунка (СОШ) на моделі етанол-преднізолонової виразки шлунка у щурів. Матеріали та методи. Гастропротекторні властивості ЛЕТХ вивчали на моделі гострої виразки шлунка у щурів; його стимулювали внутрішньошлунковим введенням суміші преднізолону в дозі 20 мг/кг і 80 % етанолу в дозі 6 мл/кг. ЛЕТХ в дозі 20 мг/кг і збір «Гастрофіт» вводили за 7 днів до, в день введення і на другий день після введення етанол-преднізолонової суміші. Зразки для гістологічного дослідження готували за загальними методиками і фарбували гематоксиліном і еозином та використовували ШІК-реакцію згідно з Мак-Манусом для виявлення нейтральних мукополісахаридів та визначення активності виділення слизу секреторними елементами шлунка. Результати. Введення суміші етанол-преднізолону щурам спровокувало розвиток гострого виразкового та ерозивного процесу в різних ділянках слизової оболонки шлунка, що супроводжувалося значними порушеннями мікроциркуляції та набряком строми. У більшості випадків виразки поширювались на всю глибину або на велику частину залоз. Виявлено зниження секреції слизу покривним епітелієм у ділянках за межами зон руйнування і стимуляцію та вивільнення пепсиногену, посилення кислотоутворення (згідно з морфологічним станом головних і парієтальних клітин). Після введення ЛЕТХ гострі виразки та ерозії в слизовій оболонці шлунка були виявлені в 60 % випадків. Але вони розташовувалися тільки в препілоричних і пілоричних відділах шлунка, а більшість дефектів за глибиною була явно меншою, ніж у контрольній групі. Дещо краще збереглися залишки трубчастих секреторних відділів під ділянками з дефектами. Ознаки набряку строми навколо зони руйнування були менш вираженими, але спостерігалися вогнищеві порушення мікроциркуляції. Функціональна активність мукоцитів була візуально в межах норми. Після введення препарату порівняння збору «Гастрофіт» в аналогічному режимі гострі виразки і ерозії були виявлені у 80 % тварин. Локалізація і гістологічний стан дефектів мало відрізнялися від щурів попередньої групи. Навколо дефектних ділянок спостерігався досить помірний субепітеліальний набряк строми, більш вираженими були прояви локальних порушень мікроциркуляції. Висновки. ЛЕТХ істотно не перешкоджає розвитку патологічного процесу в слизовій оболонці шлунка, але під його впливом дещо обмежена глибина пошкодження залоз і вираженість мікроциркуляторних розладів, зменшуються ознаки набряку, стабілізується секреція слизу, покращується функціональний стан парієтальних і головних клітин. Все це дозволяє визнати, що в даній експериментальній моделі патології шлунка ЛЕТХ проявляє деякий гастропротекторний ефект, який не поступається препарату порівняння «Гастрофіт» або з невеликим запасом його перевищує.
Знайти схожі

17.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Олещук О. М.
Назва : Рівень прозапальних цитокінів та NO-синтази при гострому токсичному гепатиті та за умови введення модуляторів синтезу оксиду азоту
Місце публікування : Вісник наукових досліджень: науково-практичний журнал. - Тернопіль: ДВНЗ "Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України", 2013. - № 1. - С. 91-95. - ISSN 1681-276х (Шифр ВУ9/2013/1). - ISSN 1681-276х
Примітки : Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна: ПЕЧЕНИ ЛЕКАРСТВЕННОЕ ПОВРЕЖДЕНИЕ
ЦИТОКИНЫ
АЗОТА ОКСИДЫ
Знайти схожі

18.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Олещук О. М.
Назва : Вплив блокатора синтезу оксиду азоту на стан печінки при внутрішньопечінковому холестазі
Місце публікування : Мед. хімія: Науковий журнал. - Т.: Укрмедкнига, 2013. - Т. 15, N 1. - С. 10-15. - ISSN 16812557 (Шифр МУ8/2013/15/1). - ISSN 16812557
MeSH-головна: ХОЛЕСТАЗ ВНУТРИПЕЧЕНОЧНЫЙ
Знайти схожі

19.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Іванків Я. І., Олещук О. М.
Назва : Застосування мелатоніну при експериментальному цукровому діабеті I типу
Місце публікування : Фармакологія та лікарська токсикологія. - К., 2016. - N 3. - С. 41-47 (Шифр ФУ18/2016/3)
Знайти схожі

20.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Іванків Я.І., ОЛещук О.М.
Назва : Оцінка ефективності застосування мелатоніну при експериментальному цукровому діабеті
Місце публікування : Хист: всеукраїнський медичний журнал молодих вчених. - Чернівці: Буковинський державний медичний університет, 2016. - вып. 18. - С. 569 (Шифр ХУ1/2016/18)
Знайти схожі

 1-20    21-40   41-53 
 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)