Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Ревенко О.В., Заячківська О.С.
Назва : Вікові морфо-функціональні зміни структур брижі за умов стрес-індукованих пошкоджень і дії гідроген сульфіду (H2S)
Місце публікування : Клінічна та експериментальна патологія: щоквартальний український науково-медичний журнал. - Чернівці: Буковинський державний медичний університет, 2018. - Т. XVII, № 3(ч.2). - С. 104-108. - ISSN 1727-4338 (Шифр КУ27/2018/XVII/3(ч.2)). - ISSN 1727-4338
Примітки : Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна: БРЫЖЕЙКА
СЕРОВОДОРОД
Анотація: На даний час мало досліджено вікові особливості функціонування і значення брижі у організмі людини. Мезантеріальні ускладнення відіграють важливу роль в різноманітній патологіях, включаючи діабет, ожиріння, колоректальний рак, хвороба Крона і метаболічний синдром. Не досліджено також зміни жирової тканини брижі за умов цитолітичного впливу нестероїдних протизапальних препаратів (НСПЗП) та застосування гібридних НСПЗП, збагачених сірководнем H2S. Мета роботи - виявлення функціональних та ультраструктурних змін мезентеріальної жирової тканини (МЖТ) за впливу НСПЗП та в поєднанні з впливом висококалорійного з високим вмістом вуглеводів харчування (ВКВВХ) та індукцією стресу у тварин різного віку. Матеріал та методи. Дослідження виконано на щурах самцях (n=60), яких було розділено на молодих і старих (МЩ і СЩ, відповідно), що склали: 1 (контрольну) групу, що отримувала 1 мл 0,9% NaCl внутрішньочеревинно (во), 2 групу, що отримувала класичний аспірин (АСК, 10 мг/кг, во) та 3 групу, що отримувала H2S- аспірин (ATB-340, Antibe Therapeutics Inc, Торонто, Канада, 17,5 мг / кг). Тварини з кожної груп було розподілено на підгрупи, який індукували стрес (Takagi, 1964) або виводили з експерименту. Парні зразки МЖТ були отримані з тканини брижі тонкої кишки МЩ і СЩ. Морфологічні методи (світлова та трансмісійна електронна мікроскопія (відповідно, СM і TEM) використовувались для виявлення характеристик МЖТ та аналізу їх змін у всіх експериментальних групах. Результати. Виявлено, що у МЩ і СЩ з введенням H2S-аспірину на тлі стресу пошкодження МЖТ були помірними порівняно до групи з АСК, встановлено виразний вазотропний ефект. Ультраструктурні зміни мітохондрій адипоцитів МЖТ вказували на характерне їх контурування та насичення їхнього матриксу кристами, що можна трактувати вазодилятаторною та антиоксидантною дією H2S. Дія ATB-340 призвела до захисного ефекту та зниження ступеня пошкоджень МЖТ майже удвічі порівняно до АСК. Висновок. Отримані результати вказують на наявність вікових відмінностей у відповіді МЖТ МЩ і СЩ. Захисний ефект H2S-аспірину на МЖТ модулюється шляхом активування ендогенного синтезу H2S, інгібування запалення за рахунок покращення функцій ендотелію.

Дод.точки доступу:
Заячківська, О.С.