Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Pludowski Pawel , Holick Michael F., Grant William B., Konstantynowicz Jerzy, Mascarenhas Mario R. , Hag Afrozul, Povoroznyuk Vladyslav , Balatska Nataliya, Barbosa Ana Paula, Karonova Tatiana , Rudenka Ema, Misiorowski Waldemar, Zakharova Irina, Rudenka Alena, Lukaszkiewicz Jacek, Marcinowska-Suchowierska Ewa, Laszcz Natalia , Abramowicz Pawel , Bhattoa Harjit P., SWimalawansa unil J.
Назва : Рекомендації щодо використання вітаміну D
Місце публікування : Сімейна медицина. - К., 2018. - № 1. - С. 36-46 (Шифр СУ21/2018/1)
Примітки : Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна: ВИТАМИН D
КЛИНИЧЕСКОЕ ИССЛЕДОВАНИЕ
ВИТАМИНА D НЕДОСТАТОЧНОСТЬ
Анотація: Дослідження, які були проведені протягом останніх двох десятиліть, розширили уявлення про роль вітаміну D у регулюванні абсорбції кальцію та фосфату і метаболізму кісток та низки плейотропних ефектів в органах і тканинах тіла. Більшість спостережних та екологічних досліджень повідомляють про зв’язок між підвищеною концентрацією 25-гідроксивітаміну D [25(OH)D] у сироватці крові з поліпшенням результатів деяких хронічних, інфекційних та неінфекційних захворювань. Отже, численні установи та наукові організації розробили керівництва щодо використання вітаміну D та рекомендації щодо оптимальних сироваткових концентрацій 25(OH)D. Згідно з рекомендаціями керівництва, орієнтованого на здоров’я кісток, цільова концентрація 25(OH)D має становити 20 нг/мл (50 нмоль/л), а дози вітаміну D – 400–800 МО залежно від віку. Рекомендації, орієнтовані на плейотропні ефекти вітаміну D, радять досягати концентрації 25(OH)D 30 нг/мл (75 нмоль/л), а дози вітаміну D мають варіюватися у діапазоні від 400 до 2000 МО на добу залежно від віку, маси тіла, стану захворювання та етнічного походження. Розумний і збалансований вибір рекомендацій зумовлений такими факторами, як стан здоров’я, вік, маса тіла, регіон проживання, харчові та культурні звички, що робить регіональні або державні рекомендації більш придатними для застосування у клінічній практиці. У той самий час як отримання вітаміну D з природних джерел, тобто раціону харчування та регіону проживання, може сприяти підвищенню концентрації 25(ОН)D у певних підгрупах, для загальної популяції ці джерела вважають неефективними для підтримання цілорічної концентрації 25(ОН)D у діапазоні 30?50 нг/мл (75–125 нмоль/л). Побічні ефекти вітаміну D, пов’язані з його самостійним вживанням, такі, як гіперкальціємія та гіперкальціурія, виникають рідко, і, як правило, є результатом застосування надзвичайно високих доз вітаміну D протягом тривалого часу.

Дод.точки доступу:
Pludowski, Pawel ; Holick, Michael F.; Grant, William B.; Konstantynowicz, Jerzy; Mascarenhas, Mario R. ; Hag, Afrozul; Povoroznyuk, Vladyslav ; Balatska, Nataliya; Barbosa, Ana Paula; Karonova, Tatiana ; Rudenka, Ema; Misiorowski, Waldemar; Zakharova, Irina; Rudenka, Alena; Lukaszkiewicz, Jacek; Marcinowska-Suchowierska, Ewa; Laszcz, Natalia ; Abramowicz, Pawel ; Bhattoa, Harjit P.; SWimalawansa, unil J.