Ткаченко, В. И.
    Первичная медицинская помощь в мире: результаты 40-летней реализации Алма-Атинской декларации (1978) и будущее развитие согласно Астанинской декларации (2018) [Текст] / В. И. Ткаченко // Сімейна медицина. - 2019. - № 4. - С. 97-102. - Библиогр. в конце ст.
Рубрики:
MeSH-головна:
МЕДИЦИНСКАЯ ПОМОЩЬ ПЕРВИЧНАЯ (законодательство и юриспруденция, кадры, классификация, методы, организация и управление, стандарты, статистика, тенденции, экономика, этика)
МЕДИЦИНСКОЙ ПОМОЩИ ЭТАПЫАлма-Ата--Астана
Анотація: У статті представлені результати розвитку первинної медичної допомоги (ПМД) з моменту прийняття Алма-Атинської декларації у 1978 р. і до підписання Астанінської декларації 2018 р. Підкреслено, що, незважаючи на вжиті заходи, темпи розвитку і зміцнення ПМД є незадовільними, про що свідчать багаточисельні звіти і доповіді Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Так, 50% населення у світі досі частково або повністю не мають доступу до основних елементарних медичних послуг, включаючи лікування та профілактику інфекційних і неінфекційних захворювань, репродуктивне здоров’я, захист здоров’я жінок і дітей. З огляду на ситуацію, що склалася, ВООЗ провела Глобальну конференцію з первинної медико-санітарної допомоги, де були заслухані доповіді представників міністерств країн світу з даного питання. У статті викладені узагальнені результати розвитку ПМД у світі за представленими звітами. Підкреслюється, що в деяких країнах на сьогоднішній день рівні, темпи розвитку первинної медичної допомоги та її фінансування недостатні. Пацієнти змушені оплачувати елементарні медичні послуги з власних коштів. Негативні наслідки оплати послуг з власних коштів відчуває на собі більше людей, ніж 15 років тому. Близько 925 мільйонів осіб витрачають на оплату медичної допомоги понад 10% доходу своїх домогосподарств, а 200 мільйонів витрачають на неї понад 25% свого доходу. При цьому показники зубожіння в результаті оплати медичної допомоги зросли серед всіх груп населення, крім вкрай бідних. ВООЗ вважає, що першочергове завдання у сфері охорони здоров’я для всіх країн – збільшити витрати на ПМД як мінімум на 1% від свого валового внутрішнього продукту. Деталізовані уточнення мети, принципів і завдань ПМД, які ставить ВООЗ на майбутнє. Наведено повний текст Астанінської декларації 2018. Описано роль і участь Всесвітньої асоціації сімейних лікарів Wonca й України. У цілому, первинна медична допомога була і буде на чолі пріоритетів систем охорони здоров’я в світі, її подальший розвиток і зміцнення є пріоритетним завданням, яке ставить ВООЗ для всіх країн світу, що сприятиме захисту і зміцненню здоров’я населення, формуванню ефективного доступного охорони здоров’я для всіх.

Экземпляры: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)
Свободны: всего 1 : чит.зал періодичних видань, рук.,кат. (1 экз.)